Οι πρωθυπουργοί της Νεότερης Ελλάδας

0

Λίγες ημέρες μετά τις εκλογές της 7ης Μαρτίου, που ανέδειξαν τον νέο πρωθυπουργό της χώρας, κ. Κων. Καραμανλή, σας παρουσιάζουμε  όλους όσους κατάφεραν στην Ιστορία της Νεότερης Ελλάδας να πάρουν το χρίσμα του προέδρου της κυβέρνησης και τα στάδια, από τα οποία έχει περάσει η δημοκρατία, μέχρι να φτάσει στη σημερινή της μορφή.

Σας υπενθυμίζουμε πως βρισκόμαστε στην περίοδο της Γ΄ Ελληνικής Δημοκρατίας (1974-σήμερα), κατά την οποία οκτώ πολιτικοί έχουν βρεθεί στο πρωθυπουργικό αξίωμα. Λίγες μέρες μετά την εκλογή του ενάτου- κ. Κων. Καραμανλή-  παραθέτουμε τα πολιτεύματα της Νεότερης Ελλάδας, καθώς και τους πρωθυπουργούς από τις 12/1/1928 μέχρι και
σήμερα (κατά χρονολογική σειρά).

Τα πολιτεύματα της Νεότερης Ελλάδας  
 Περίοδος         Πολίτευμα  
1828 – 1831  Περίοδος της Ελληνικής Πολιτείας  
1833 – 1843  Περίοδος της Απόλυτης Μοναρχίας  
1843 – 1862  Περίοδος της Συνταγματικής Μοναρχίας  
1864 – 1924  Περίοδος της Α’ Βασιλευόμενης Δημοκρατίας  
1924 – 1935  Περίοδος της Β’ Ελληνικής Δημοκρατίας  
1935 – 1967  Περίοδος της Β’ Βασιλευόμενης Δημοκρατίας  
1967 – 1974  Περίοδος της Δικτατορίας των Συνταγματαρχών  
1974 –  Περίοδος της Γ’ Ελληνικής Δημοκρατίας  
 
 
  Οι πρωθυπουργοί (χρονολογικά)              

Περίοδος                 Ονοματεπώνυμο    
12/01/1828 – 27/09/1831  Καποδίστριας Ιωάννης  
25/01/1833 – 12/10/1833  Τρικούπης Σπυρίδων  
12/10/1833 – 31/05/1834  Μαυροκορδάτος Αλέξανδρος  
31/05/1835 – 02/02/1835  Κωλέτης Ιωάννης  
20/08/1835 – 02/02/1837  Αρμανσπεργκ Λουδοβίκος  
02/02/1837 – 08/12/1837  Ρούνταχαρτ Ιγνάτιος  
08/12/1837 – 10/02/1841  Όθων  
24/06/1841 – 10/08/1841  Μαυροκορδάτος Αλέξανδρος  
10/08/1841 – 03/09/1843  Όθων  
03/09/1843 – 16/02/1844  Μεταξάς Ανδρέας  
16/02/1844 – 30/03/1844  Κανάρης Κωνσταντίνος  
30/03/1844 – 06/08/1844  Μαυροκορδάτος Αλέξανδρος  
06/08/1844 – 31/08/1847  Κωλέτης Ιωάννης  
05/09/1847 – 08/03/1848  Τζαβέλλας Κίτσος  
08/03/1848 – 15/10/1848  Κουντουριώτης Γεώργιος
15/10/1848 – 12/12/1849  Κανάρης Κωνσταντίνος  
12/12/1849 – 16/05/1854  Κριεζής Αντώνης  
16/05/1854 – 22/09/1855  Μαυροκορδάτος Αλέξανδρος  
22/09/1855 – 13/11/1857  Βούλγαρης Δημήτριος  
13/11/1857 – 26/05/1862  Μιαούλης Αθανάσιος  
26/05/1862 – 10/10/1862  Κολοκοτρώνης Ιωάννης  
10/10/1862 – 09/02/1863  Βούλγαρης Δημήτριος  
11/02/1863 – 25/03/1863  Βάλβης Ζηνόβιος  
27/03/1863 – 29/04/1863  Κυριάκος Διομήδης  
29/04/1863 – 25/10/1863  Ρούφος Μπενιζέλος  
25/10/1863 – 05/03/1864  Βούλγαρης Δημήτριος  
05/03/1864 – 16/04/1864  Κανάρης Κωνσταντίνος  
16/04/1864 – 26/07/1864  Βάλβης Ζηνόβιος  
26/07/1864 – 02/03/1865  Κανάρης Κωνσταντίνος  
02/03/1865 – 20/10/1865  Κουμουνδούρος Αλέξανδρος
20/10/1865 – 03/11/1865  Δελειγιώργης Επαμεινώνδας  
03/11/1865 – 06/11/1865  Βούλγαρης Δημήτριος  
06/11/1865 – 13/11/1865  Κουμουνδούρος Αλέξανδρος  
13/11/1865 – 28/11/1865  Δελειγιώργης Επαμεινώνδας  
28/11/1865 – 09/06/1866  Ρούφος Μπενιζέλος  
09/06/1866 – 18/12/1866  Βούλγαρης Δημήτριος  
18/12/1866 – 20/12/1867  Κουμουνδούρος Αλέξανδρος  
20/12/1867 – 25/01/1868  Μωραϊτίνης Αριστείδης  
25/01/1868 – 25/01/1869  Βούλγαρης Δημήτριος  
25/01/1869 – 07/07/1870  Ζαΐμης Θρασύβουλος  
09/07/1870 – 03/12/1870  Δελειγιώργης Επαμεινώνδας  
03/12/1870 – 28/10/1871  Κουμουνδούρος Αλέξανδρος  
28/10/1871 – 25/12/1871  Ζαΐμης Θρασύβουλος  
25/12/1871 – 08/07/1872  Βούλγαρης Δημήτριος  
08/07/1872 – 09/02/1874  Δελειγιώργης Επαμεινώνδας
09/02/1874 – 27/04/1875  Βούλγαρης Δημήτριος  
27/04/1875 – 15/10/1875  Τρικούπης Χαρίλαος  
15/10/1875 – 26/11/1876  Κουμουνδούρος Αλέξανδρος  
26/11/1876 – 01/12/1876  Δελειγιώργης Επαμεινώνδας  
26/12/1876 – 26/02/1877  Κουμουνδούρος Αλέξανδρος  
26/02/1877 – 19/05/1877  Δελειγιώργης Επαμεινώνδας  
19/05/1877 – 26/05/1877  Κουμουνδούρος Αλέξανδρος  
26/05/1877 – 02/09/1877  Κανάρης Κωνσταντίνος  
11/01/1878 – 21/10/1878  Κουμουνδούρος Αλέξανδρος  
21/10/1878 – 26/10/1878  Τρικούπης Χαρίλαος  
26/10/1878 – 10/03/1880  Κουμουνδούρος Αλέξανδρος  
10/03/1880 – 13/10/1880  Τρικούπης Χαρίλαος  
13/10/1880 – 03/03/1882  Κουμουνδούρος Αλέξανδρος  
03/03/1882 – 19/04/1885  Τρικούπης Χαρίλαος  
19/04/1885 – 30/04/1886  Δελιγιάννης Θεόδωρος
30/04/1886 – 09/05/1886  Βάλβης Δημήτριος  
09/05/1886 – 24/10/1890  Τρικούπης Χαρίλαος  
24/10/1890 – 18/02/1892  Δελιγιάννης Θεόδωρος  
18/02/1892 – 10/06/1892  Κωνσταντόπουλος Κων.  
10/06/1892 – 03/05/1893  Τρικούπης Χαρίλαος  
03/05/1893 – 30/10/1893  Σωτηρόπουλος Σωτήριος  
30/10/1893 – 31/05/1895  Τρικούπης Χαρίλαος  
12/01/1895 – 31/05/1895  Δηλιγιάννης Νικόλαος  
31/05/1895 – 18/04/1897  Δελιγιάννης Θεόδωρος  
18/04/1897 – 21/09/1897  Ράλλης Δημήτριος  
21/09/1897 – 02/04/1899  Ζαΐμης Αλέξανδρος  
02/04/1899 – 12/11/1901  Θεοτόκης Γεώργιος  
12/11/1901 – 24/11/1902  Ζαΐμης Αλέξανδρος  
24/11/1902 – 14/06/1903  Δελιγιάννης Θεόδωρος  
14/06/1903 – 28/06/1903  Θεοτόκης Γεώργιος
28/06/1903 – 06/12/1903  Ράλλης Δημήτριος  
06/12/1903 – 16/12/1904  Θεοτόκης Γεώργιος  
16/12/1904 – 31/05/1905  Δελιγιάννης Θεόδωρος  
09/06/1905 – 08/12/1905  Ράλλης Δημήτριος  
08/12/1905 – 07/07/1909  Θεοτόκης Γεώργιος  
07/07/1909 – 15/08/1909  Ράλλης Δημήτριος  
15/08/1909 – 18/01/1910  Μαυρομιχάλης Κυριακούλης  
18/01/1910 – 06/10/1910  Δραγούμης Στέφανος  
06/10/1910 – 25/02/1915  Βενιζέλος Ελευθέριος  
25/02/1915 – 10/08/1915  Γούναρης Δημήτριος  
10/08/1915 – 24/09/1915  Βενιζέλος Ελευθέριος  
24/09/1915 – 25/10/1915  Ζαΐμης Αλέξανδρος  
25/10/1915 – 09/06/1916  Σκουλούδης Στέφανος  
09/06/1916 – 03/09/1916  Ζαΐμης Αλέξανδρος  
03/09/1916 – 27/09/1916  Καλογερόπουλος Νικόλαος
27/09/1916 – 21/04/1917  Λάμπρου Σπυρίδων  
21/04/1917 – 14/06/1917  Ζαΐμης Αλέξανδρος  
16/06/1917 – 04/11/1920  Βενιζέλος Ελευθέριος  
04/11/1920 – 24/01/1921  Ράλλης Δημήτριος  
24/01/1921 – 26/03/1921  Καλογερόπουλος Νικόλαος  
26/03/1921 – 03/05/1922  Γούναρης Δημήτριος  
03/05/1922 – 09/05/1922  Στράτος Νικόλαος  
09/05/1922 – 28/08/1922  Πρωτοπαπαδάκης Πέτρος  
28/08/1922 – 16/09/1922  Τριανταφυλλάκος Ν.  
16/09/1922 – 17/09/1922  Χαραλάμπης Αναστάσιος  
17/09/1922 – 14/11/1922  Κροκίδας Σωτήριος  
14/11/1922 – 11/01/1924  Γονατάς Στυλιανός  
11/01/1924 – 06/02/1924  Βενιζέλος Ελευθέριος  
06/02/1924 – 12/03/1924  Καφαντάρης Γ.  
12/03/1924 – 25/07/1924  Παπαναστασίου Αλ.  
25/07/1924 – 07/10/1924  Σοφούλης Θεμιστοκλής  
07/10/1924 – 26/06/1925  Μιχαλακόπουλος Ανδρέας  
26/06/1925 – 19/07/1926  Πάγκαλος Θεόδωρος  
19/07/1926 – 22/08/1926  Ευταξίας Αθανάσιος  
26/08/1926 – 04/12/1926  Κονδύλης Γεώργιος  
04/12/1926 – 04/07/1928  Ζαΐμης Αλέξανδρος  
04/07/1928 – 26/05/1932  Βενιζέλος Ελευθέριος  
26/05/1932 – 05/06/1932  Παπαναστασίου Αλ.  
05/06/1932 – 04/11/1932  Βενιζέλος Ελευθέριος  
04/11/1932 – 16/01/1933  Τσαλδάρης Παναγής  
16/01/1933 – 06/03/1933  Βενιζέλος Ελευθέριος  
06/03/1933 – 10/03/1933  Οθωναίος Αλέξανδρος  
10/03/1933 – 10/10/1935  Τσαλδάρης Παναγής  
10/10/1935 – 30/11/1935  Κονδύλης Γεώργιος  
20/11/1935 – 13/04/1936  Δεμερτζής Κωνσταντίνος
13/04/1936 – 29/01/1941  Μεταξάς Ιωάννης  
29/01/1941 – 18/04/1941  Κορίζης Αλέξανδρος  
14/04/1941 – 26/04/1944  Βενιζέλος Σοφοκλής  
20/04/1941 – 14/04/1944  Τσουδερός Εμμανουήλ  
26/04/1944 – 03/01/1945  Παπανδρέου Γεώργιος  
03/01/1945 – 08/04/1945  Πλαστήρας Νικόλαος  
08/04/1945 – 17/10/1945  Βούλγαρης Πέτρος  
17/10/1945 – 01/11/1945  Δαμασκηνός Αρχιεπίσκοπος  
01/11/1945 – 22/11/1945  Κανελλόπουλος Παναγιώτης  
22/11/1945 – 04/04/1946  Σοφούλης Θεμιστοκλής  
04/04/1946 – 18/04/1946  Πουλίτσας Παναγιώτης  
18/04/1946 – 24/01/1947  Τσαλδάρης Κωνσταντίνος  
24/01/1947 – 29/08/1947  Μάξιμος Δημήτριος  
29/08/1947 – 07/09/1947  Τσαλδάρης Κωνσταντίνος  
07/09/1947 – 24/06/1949  Σοφούλης Θεμιστοκλής
30/06/1949 – 06/01/1950  Διομήδης Αλέξανδρος  
06/01/1950 – 23/03/1950  Θεοτόκης Ιωάννης  
23/03/1950 – 15/04/1950  Βενιζέλος Σοφοκλής  
15/04/1950 – 21/08/1950  Πλαστήρας Νικόλαος  
21/08/1950 – 27/10/1951  Βενιζέλος Σοφοκλής  
27/10/1951 – 11/10/1952  Πλαστήρας Νικόλαος  
11/10/1952 – 19/11/1952  Κιουσόπουλος Δημήτριος  
19/11/1952 – 04/10/1955  Παπάγος Αλέξανδρος  
06/10/1955 – 05/03/1958  Καραμανλής Κωνσταντίνος  
05/03/1958 – 17/05/1958  Γεωργακόπουλος Κων.  
17/05/1958 – 20/09/1961  Καραμανλής Κωνσταντίνος  
20/09/1961 – 04/11/1961  Δόβας Κωνσταντίνος  
04/11/1961 – 19/06/1963  Καραμανλής Κωνσταντίνος  
19/06/1963 – 26/09/1963  Πιπινέλης Παναγιώτης  
28/09/1963 – 08/11/1963  Μαυρομιχάλης Στυλιανός
08/11/1963 – 31/12/1963  Παπανδρέου Γεώργιος  
31/12/1963 – 19/02/1964  Παρασκευόπουλος Ιωάννης  
19/02/1964 – 15/07/1965  Παπανδρέου Γεώργιος  
15/07/1965 – 20/08/1965  Αθανάσιος-Νόβας Γεώργιος  
20/08/1965 – 17/09/1965  Τσιριμώκος Ηλίας  
17/09/1965 – 22/12/1966  Στεφανόπουλος Στέφανος  
22/12/1966 – 03/04/1967  Παρασκευόπουλος Ιωάννης  
03/04/1967 – 21/04/1967  Κανελλόπουλος Παναγιώτης  
21/04/1967 – 13/12/1967  Κόλλιας Κωνσταντίνος  
13/12/1967 – 08/10/1973  Παπαδόπουλος Γεώργιος  
08/10/1973 – 25/11/1973  Μαρκεζίνης Σπυρίδων  
25/11/1973 – 24/07/1974  Ανδρουτσόπουλος Αδαμ.  
24/07/1974 – 10/05/1980  Καραμανλής Κωνσταντίνος  
10/05/1980 – 21/10/1981  Ράλλης Γεώργιος  
21/10/1981- 02/07/1989  Παπανδρέου Ανδρέας
02/07/1989 – 12/10/1989  Τζαννετάκης Τζανής  
12/10/1989 – 23/11/1989  Γρίβας Ιωάννης  
23/11/1989 – 11/04/1990  Ζολώτας Ξενοφών  
11/04/1990 – 13/10/1993  Μητσοτάκης Κωνσταντίνος  
13/10/1993 – 17/01/1996  Παπανδρέου Ανδρέας  
22/01/1996 – 07/03/2004  Σημίτης Κωνσταντίνος
      
 

Σχόλια