Υπουργείο Δικαιοσύνης: Επιλογή Ηγεσίας Δικαστηρίων

0

Με απόφαση του υπουργικού συμβουλίου καλύφθηκαν οι κενές θέσεις στα Ανώτατα Δικαστήρια της χώρας.
Για τη θέση του προέδρου του Αρείου Πάγου επελέγη η μέχρι σήμερα αντιπρόεδρος του ΑΠ, Ρένα Ασημακοπούλου.

Βιογραφικό σημείωμα:
Ρένα Ασημακοπούλου του Νικολάου. Γεννήθηκε το 1946 στη Χατζή Πυλίας ( Νομού Μεσσηνίας). Διορίστηκε Βοηθός Εισηγητού στις 11-11-1969, πάρεδρος Πρωτοδικείου Αθηνών στις 29-6-1972, πρωτοδίκης Μεσολογγίου στις 25-1-1974. Προήχθη στο βαθμό του Προέδρου Πρωτοδικών στις 8-3-1985, στο βαθμό του Εφέτη στις 25-10-1990, στο βαθμό του Προέδρου Εφετών στις 15-1-2003, στο βαθμό του Αρεοπαγίτη στις 16-8-2005, στο βαθμό του Αντιπροέδρου του Αρείου Πάγου στις 8-7-2010.

 Για τις θέσεις αντιπροέδρων του Αρείου Πάγου επελέγησαν οι Αρεοπαγίτες:

Αθανάσιος Κουτρομάνος του Κωνσταντίνου. Γεννήθηκε το 1948 στην Καρδίτσα.
Διορίστηκε Πάρεδρος Πρωτοδικείου Αθηνών στις 19-7-1974, πρωτοδίκης Ηλείας στις 13-1-1976. Προήχθη στο βαθμό του Προέδρου Πρωτοδικών στις 21-12-1989, στο βαθμό του Εφέτη στις 30-1-1993, στο βαθμό του Προέδρου Εφετών στις 5-8-2004, στο βαθμό του Αρεοπαγίτη στις 28-8-2006.

Γεώργιος Χρυσικός του Γερασίμου. Γεννήθηκε το 1948 στη Ρόδο.
Διορίστηκε δόκιμος Ειρηνοδίκης Δ΄ Τάξης Σκύρου στις 20-8-1974, πάρεδρος Πρωτοδικείου Αθηνών στις 29-4-1975, Πρωτοδίκης Σύρου στις 20-5-1977. Προήχθη στο βαθμό του Προέδρου Πρωτοδικών στις 25-10-1990, στο βαθμό του Εφέτη στις 12-3-1994, στο βαθμό του Προέδρου Εφετών στις 16-8-2005, στο βαθμό του Αρεοπαγίτη στις 27-7-2007.

Για τη θέση Γενικού Επιτρόπου Διοικητικών Δικαστηρίων επελέγη η επίτροπος Επικρατείας Ελένη Διακομανώλη του Αντωνίου. Γεννήθηκε το 1949 στην Κω.
Διορίστηκε Πάρεδρος Πρωτοδικείου στις 29-4-1975, πάρεδρος Φορολογικού Πρωτοδικείου στις 30-6-1975, Πρωτοδίκης Διοικητικών Δικαστηρίων στις 15-1-1977. Προήχθη στο βαθμό του Προέδρου Πρωτοδικών στις 20-10-1983, στο βαθμό του Εφέτη στις 21-10-1985, στο βαθμό του Προέδρου Εφετών στις 25-8-1999.
Διορίστηκε αντεπίτροπος της Επικρατείας των Τακτικών Διοικητικών Δικαστηρίων στις 5-2-2004 και προήχθη στο βαθμό του Επιτρόπου της Επικρατείας των Τακτικών Διοικητικών Δικαστηρίων από 1-9-2006.

Για τη θέση αντιπροέδρου του Συμβουλίου της Επικρατείας επελέγη ο σύμβουλος Επικρατείας Αναστάσιος Γκότσης του Ευσταθίου. Γεννήθηκε το 1952 στην Καλαμάτα
Διορίστηκε εισηγητής του Συμβουλίου της Επικρατείας στις 19-2-79. Προήχθη στο βαθμό του Πρωτοδίκη στις 21-3-81, στο βαθμό του Παρέδρου του Σ.τ.Ε στις 25-10-84, στο βαθμό του Συμβούλου του Σ.τ.Ε από 8-9-96.

Για τις θέσεις αντιπροέδρων του Ελεγκτικού Συνεδρίου επελέγησαν οι σύμβουλοι:

Μιχαήλ Ζυμής του Γεωργίου. Γεννήθηκε το 1950 στο Νέο Ροεινό Ναυπλίου.
Διορίστηκε δόκιμος Ειρηνοδίκης Δ΄ τάξης : 29.03.1979, Έμμισθος Πάρεδρος Πρωτ. Αθηνών: 18.02.1981, Πάρεδρος Πρωτοδικών: 31.08.1982
Διορίσθηκε πάρεδρος Ελεγκτικού Συνεδρίου: 14.1.1995, σύμβουλος Ελεγκτικού Συνεδρίου: 17.09.2001.

Ευφροσύνη Κραμποβίτη, συζ. Ηλία. Γεννήθηκε το 1947 στη Νιγρίτα Σερρών.
Διορίστηκε Έμμισθος Πάρεδρος Πρωτ/κείου Πειραιά από 9.06.1981, πρωτοδίκης 15.02.1983, σύμβουλος Ελεγκτικού Συνεδρίου από 01.03.2002.

Σχόλια