Ο κ. Koen Lenaerts Πρόεδρος του Δικαστηρίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης

0

 

Μετά τη μερική ανανέωση των μελών του Δικαστηρίου 1 , ο κ. Koen Lenaerts εξελέγη σήμερα, από τους συναδέλφους του, Πρόεδρος του Δικαστηρίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την περίοδο από 8 Οκτωβρίου 2015 έως 6 Οκτωβρίου 2018. Διαδέχεται τον κ. Βασίλειο Σκουρή, κατόπιν της λήξεως της θητείας του.

O κ. Antonio Tizzano εξελέγη αντιπρόεδρος του Δικαστηρίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την περίοδο από 8 Οκτωβρίου 2015έως 6 Οκτωβρίου 2018, διαδέχεται τον κ. Koen Lenaerts.

Βιογραφικό του κ. Koen Lenaerts

Γεννήθηκε το 1954· πτυχιούχος και διδάκτωρ Νομικής (Katholieke Universiteit Leuven)· Master of Laws, Master in Public Administration (Harvard University)· βοηθός καθηγητής (1979-1983) και στη συνέχεια τακτικός καθηγητής Ευρωπαϊκού Δικαίου στο Katholieke Universiteit Leuven (από το 1983)· εισηγητής σε γραφείο δικαστή στο Δικαστήριο (1984-1985)· καθηγητής στο Κολέγιο της Ευρώπης στην Bruges (1984-1989)· δικηγόρος Βρυξελλών (1986-1989)· επισκέπτης καθηγητής στο Harvard Law School (1989)· δικαστής στο Πρωτοδικείο από τις 25 Σεπτεμβρίου 1989 έως τις 6 Οκτωβρίου 2003· δικαστής στο Δικαστήριο από τις 7 Οκτωβρίου 2003· αντιπρόεδρος του Δικαστηρίου από τις 9 Οκτωβρίου 2012 έως τις 7 Οκτωβρίου 2015· Πρόεδρος του Δικαστηρίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης από τις 8 Οκτωβρίου 2015.

Βιογραφικό του κ. Antonio Tizzano

Γεννήθηκε το 1940· καθηγητής Δικαίου της Ευρωπαϊκής Ενώσεως στο Πανεπιστήμιο La Sapienza,Ρώμη· καθηγητής στα Πανεπιστήμια «Istituto Orientale» (1969-1979) και «Federico II» τηςΝάπολης (1979-1992), της Κατάνης (1969-1977) και του Μογκαντίσου (1967-1972)· δικηγόρος στοιταλικό Γεννήθηκε το 1940· καθηγητής Δικαίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης στο Πανεπιστήμιο LaSapienza, Ρώμη· καθηγητής στα Πανεπιστήμια «Istituto Orientale» (1969-1979) και «Federico II»της Νάπολης (1979-1992), της Κατάνης (1969-1977) και του Μογκαντίσου (1967-1972)· δικηγόροςστο ιταλικό Ακυρωτικό Δικαστήριο· νομικός σύμβουλος της Μόνιμης Αντιπροσωπείας της ΙταλικήςΔημοκρατίας στις Ευρωπαϊκές Κοινότητες (1984-1992)· μέλος της ιταλικής αντιπροσωπείας στιςδιαπραγματεύσεις για την προσχώρηση του Βασιλείου της Ισπανίας και της ΠορτογαλικήςΔημοκρατίας στις Ευρωπαϊκές Κοινότητες, για την Ενιαία Ευρωπαϊκή Πράξη και τη Συνθήκη γιατην Ευρωπαϊκή Ένωση· συγγραφέας πολυάριθμων επιστημονικών έργων, μεταξύ των οποίωνσχολιασμένες εκδόσεις των Ευρωπαϊκών Συνθηκών και Κώδικες της Ευρωπαϊκής Ένωσης·ιδρυτής και διευθυντής από το 1996 του περιοδικού Il Diritto dell’Unione Europea· μέλος τηςδιοικούσας ή της συντακτικής επιτροπής σε διάφορα νομικά περιοδικά· εισηγητής σε πολυάριθμαδιεθνή συνέδρια· διαλέξεις και μαθήματα σε διάφορα διεθνή ινστιτούτα, μεταξύ των οποίων ηΑκαδημία Διεθνούς Δικαίου της Χάγης (1987)· μέλος της ομάδας ανεξάρτητων εμπειρογνωμόνωνπου ορίστηκε για την εξέταση των οικονομικών της Επιτροπής των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων(1999)· γενικός εισαγγελέας στο Δικαστήριο από τις 7 Οκτωβρίου 2000 έως τις 3 Μαΐου 2006·δικαστής στο Δικαστήριο από τις 4 Μαΐου 2006· αντιπρόεδρος του Δικαστηρίου από τις 8Οκτωβρίου 2015.

Σχόλια